Társadalmi felelősségvállalás 1.

A madarak és fák napjának célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e. A hagyomány immáron több mint százéves. Megszervezésének közvetlen előzménye a hasznos madarak védelme érdekében az 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az első madarak és fák napját. Az esemény iskolai keretek közé az Apponyi Albert vallási- és közoktatásügyi miniszter által 26.120/1906 számon kiadott rendelet által került, melynek értelmében az elemi népiskolákban minden év májusában vagy júniusában kellett “természetvédő” és “erkölcsnemesítő” szellemben méltatni a Madarak és Fák Napját.

Iskolánkban tanítási szünet volt ezen a napon, az oktatás más formájával találkoztak a diákok: az „A” komponens egyik fele a kerékpár-túrán ismerkedtek a természettel. Tanulmányozták a különböző madárfajokat. A Tisza folyó töltésén épült kerékpárúton indultunk Kisarból Olcsvaapáti községig. Pihenni megálltunk a Túr zsilipnél és komppal átkeltünk a Szamos folyón. A kellemes környezetben a finom ebéd után négy csapatban természetvédelmi tesztet töltöttek ki a gyerekek. Hazafelé szemétszedéssel indítottuk utunkat. Élményekkel gazdagodva, szerencsésen és balesetmentesen érkeztünk haza.

Az „A” komponens másik felének először egy balesetvédelmi tájékoztatást tartottunk. Ebben felhívtuk a figyelmüket a gyalogtúra közben rájuk leselkedő veszélyekre. Ismertettük a napi programot, és elindultunk a kijelölt útvonalon. A séta közben felhívtuk a figyelmüket a természet megóvásának fontosságára. Megtisztítottuk a környezetünket a gondatlan emberek által eldobott szeméttől. Amikor odaértünk, hagytunk egy kis időt, hogy mindenki gyönyörködjön a természet szépségeiben. Mivel nagyon jó idő volt, és kellemes a víz, ezért közösen a gyerekekkel megfürödtünk a Tiszában. Aztán elfogyasztottuk a tízórait a szabadban. Ezután elindultunk az újabb állomásunk felé. A Tisza vízállás mérőjénél megálltunk, és készítettünk néhány fényképet a csodálatos természetben. Itt is megtisztítottuk a vízparti területet a szeméttől. A helyi élővilág (Felső-Tisza-vidéke) megismertetése fontos volt, hiszen mindannyian itt élünk. Aztán visszasétáltunk az iskolába. Az udvaron volt még egy kis idő a játékra, majd az ebéddel fejeztük be a napot.

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.